
En viktig fråga som det svenska EU-ordförandeskapet har drivit är hur EU:s civila krishanteringsinsatser kan bli mer effektiva. En civil EU-observatörsinsats i Armenien nämns som en förebild för framtida EU-insatser.
Den årliga utställningen med examensarbeten arrangeras av Berghs School of Communication där skolans elever tar fram kommunikationslösningar på olika utmaningar, som presenteras i slututställningen.
Årets tema är känslomässig kommunikation. FBA:s arbete i konfliktområden är redan något som väcker känslor, och utmaningen för arbetsgruppen från Berghs blir nu att uppmärksamma FBA:s verksamhet bland en bredare målgrupp.
I år kommer examensarbetets kommunikation fokusera på konceptet "The Goosebump Factor", med andra ord kommunikation som berör. Arbetsgruppen består av Johan Javelius, Johanna Johansson, Alexander Adolfsson, Oskar Lind, Jens Hindersson, Izabel Östgren och Victoria Koulaeva.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
När demokratin är på tillbakagång i världen och krig rasar i Europa ökar förväntningar på EU som global företrädare för demokrati, mänskliga rättigheter och en regelbaserad världsordning. EU:s stärker nu sin krishanteringsförmåga och medlemsländerna är överens om en ny så kallad civil pakt. I EU:s observatörsinsats i Armenien har arbetssätt prövats som gett lärdomar för framtiden.
2023-05-24 08:44FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAFBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet
Läs mer och ansökCarl Fredrik Birkoff är projektledare för FBA:s arbete med Östeuropa
Läs mer om våra experter