Vad händer efter ett uppdrag?

Erfarenhet av utlandstjänstgöring kan berika dig professionellt och personligen. Det är en merit som kan underlätta för dig i din fortsatta karriär – och göra det enklare för dig att söka och få nya utlandsuppdrag.

Ett utlandsuppdrag är också en möjlighet att knyta nya kontakter och bredda ditt nätverk.

Efter avslutad utlandstjänstgöring bjuds du in till ett möte på FBA. Du får då möjlighet att överföra viktiga erfarenheter och lärdomar. Återrapporteringen sker både muntligt och skriftligt.

Vi använder rapporterna vi får från tidigare utsänd personal för att utveckla och förbättra vår verksamhet, till exempel i utformningen av våra utbildningar.

Vi kan också komma att bjuda in dig till att medverka i publika evenemang som seminarier för att berätta om dina erfarenheter för allmänheten. Vi kan även komma att fråga om vi får använda din berättelse i andra former av extern kommunikation, till exempel i form av en intervju på vår webbplats eller liknande.

Tillhörande foto: Pexels

MER FRÅN FÖRSTASIDAN

Utsänd till internationell fredsinsats - Georgien

Sedan mars 2023 arbetar Georg Eckborg inom EU:s civila krishanteringsinsats i Georgien (EUMM). Genom att övervaka och analysera det säkerhetspolitiska läget bidrar han till insatsens mål att minska risken för fientligheter och främja långsiktig stabilitet i hela landet och den omgivande regionen. Läs mer om Georgs erfarenheter i rollen som kontorsanalytiker.

2023-09-26 10:13
FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet

Våra samarbetsländer

FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet

Läs mer om de länder där vi arbetar

På internationella uppdrag

FBA-BLOGGEN

Läs våra publikationer

FBA Paper - SSR, Elections and Gender Equality in Post-Conflict Environments

This paper discusses the interlinkages between Security Sector Reform (SSR), elections, and gender equality. It uses FBA’s work in Somalia to show how gender-sensitive election security can serve as an entry point for working with inclusive SSR in an environment characterized by instability, conflict, and political unrest.

Dokument
Attribut
Författare:
Paulina Schaber
År:
2023
Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

FBA i Ukraina

Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

Så här bistår FBA
FBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet

Stöd till civilsamhället

FBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet

Läs mer och ansök
Våren 2023 har Sverige varit ordförande i EU:s ministerråd.

Sveriges EU-ordförandeskap

Våren 2023 har Sverige varit ordförande i EU:s ministerråd.

Läs mer här

KOMMANDE KURSER

""

Johanna Gårdmark

Johanna är expert på internationella fredsinsatser och civil-militär samverkan

Läs mer om våra experter

Twitter