
Per Olsson Fridh, FBA:s generaldirektör
– Att vara utsänd som genusrådgivare i en internationell fredsinsats är som att vara en byggställning. Du är där för att ge stöd, och när du åker hem ska dina partners i landet kunna stå på egna ben, fortsätter Fabrice.
Han har lång erfarenhet av frågorna. Deltagarna, som arbetar som genusrådgivare och liknande inom bland annat EU-, OSSE- och FN-insatser för fred, och FN-organ som UNDP och UN Women, lyssnar noga.
De har ett inte helt enkelt jobb. Det är vanligt att stöta på motstånd och ifrågasättande när man är ute i en internationell fredsinsats och arbetar för jämställdhet, säger Fabrice.
– Vi jobbar med fred och säkerhet här, jämställdhet har inget att göra med det. Sådana reaktioner kan man få.
Deltagarna mumlar igenkännande. Någon har fått smeknamnet, eller snarare öknamnet, ”Miss Gender Balance” på sin arbetsplats. En annan har fått höra att jämställdhet är farligt för att det kan leda till att alla kvinnor kommer att bli lesbiska och lämna sina män. En tredje har fått höra att alla killar som arbetar med genusfrågor antingen är homosexuella, eller bara låtas vara intresserade av jämställdhet för att få tjejer.
– Ibland blir man desillusionerad. En genusrådgivare måste utveckla tjock hud, säger Fabrice.
Hur ska man då komma över motståndet? Deltagarna får sitta i grupper och diskutera. När resultatet av grupparbetet presenteras är alla överens. I stället för att bli arg är det mycket bättre att ha tålamod och försöka förklara varför det är viktigt att ta hänsyn till kvinnors särskilda behov i konfliktområden.
Att vara vänlig, skapa förtroende och få folk att lyssna är nyckeln, säger Fabrice. Lyckas man med det kan man göra riktig skillnad som genusrådgivare.
Pågick: 16–21 november
Plats: Sandö
Deltagare: 21 personer
Från: Sudan
Arbetar som: Chef för avdelningen för mänskliga rättigheter på Afrikanska unionens högkvarter i Addis Abeba, Etiopien
Från: Sudan
Arbetar som: Gender Officer på United Nations Hybrid Operation in Darfur, Sudan (UNAMID)
Från: Storbritannien
Arbetar som: Monitor/Gender Focal Point i European Union Monitoring Mission (EUMM)
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Statsbyggande – att bidra till starkare institutioner, myndigheter, processer och hållbar utveckling i konfliktdrabbade länder – har länge varit en huvudingrediens i storskaliga fredsprojekt. Men det finns mycket som tyder på att statsbyggandet som vi känner det kan ha spelat ut sin roll och gått in i en ny era. FBA:s generaldirektör Per Olsson Fridh reflekterar kring vad det betyder för fredsfrämjande aktörer som FBA, med utgångspunkt i en forskningsrapport av Mark Sedra, medlem i FBA:s forskarnätverk.
2023-02-03 14:23FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAFBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet
Läs mer och ansökCarl Fredrik Birkoff är projektledare för FBA:s arbete med Östeuropa
Läs mer om våra experter