
Veterandagsfirande i Stockholm 2019.
Regeringen har beslutat om en ny strategi för Sveriges utvecklingssamarbete med Myanmar under 2018–2022. Både Sida och FBA får i uppdrag att verka för fred, säkerhet och utveckling i landet.
– Situationen i Myanmar är mycket allvarlig och djupt oroande, säger Lisa Ljungström, tillförordnad projektledare för FBA:s arbete i Myanmar.
– Myanmar står inför flera utmaningar. Långvariga interna väpnade konflikter, återkommande naturkatastrofer, svår fattigdom och bristande respekt för mänskliga rättigheter är några av de faktorer som bidrar till en svår och komplex kontext.
Enligt den nya strategin är FBA:s uppdrag de kommande åren dels att bidra till inkluderande fredsbyggande och dialog i Myanmar, och dels att stärka respekten för rättsstatens principer i landet. FBA tilldelas 30 miljoner kronor för arbetet.
– Fredsbyggande är avgörande för att en samhällsekonomisk utveckling ska kunna ske. Stärkt respekt för rättsstatens principer innebär förbättrat skydd för medborgarnas rättigheter och förbättrad tillgång till samhällsservice för medborgarna, samt förbättrade förutsättningar för en demokratisk utveckling, säger Lisa Ljungström.
Läs mer om strategin för Myanmar på regeringens webbplats.
Foto: Paul Arps
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Den 29 maj hålls Veterandagen, då alla som bidragit till internationella fredsbevarande insatser hyllas under högtidliga former vid Sjöhistoriska museet i Stockholm. I år står FN-insatsen på Cypern 1964-1993 i fokus, och FBA:s Fredsarkiv uppmärksammar därför UNFICYP i en utställning.
2022-05-25 14:20FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarJens Samuelsson Schjørlien är expert på ledarskap och samverkan i fredsinsatser
Läs mer om våra experterFBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet
Läs mer om vårt stöd till civilsamhället