
Valeriia Pysanko tilldelas 1325-stipendiet för kvinnor, fred och säkerhet i Ukraina.
2021-08-17
SVT
Talibanerna lät sig intervjuas av kvinnligt tv-ankare. FBA:s Cecilia Hull Wiklund kommenterar.
2021-08-16
Nyheter24
Experten: Så påverkas kvinnor av ett talibanstyre i Afghanistan. FBA:s Cecilia Hull Wiklund kommenterar.
2021-08-16
SVT
Talibanerna har fått en mjukare fasad – men oklart hur det blir i praktiken. FBA:s Cecilia Hull Wiklund kommenterar.
2021-08-01
Svenska Dagbladet
Talibanernas offensiv: ”Nytt militärt läge”. FBA:s Cecilia Hull Wiklund kommenterar.
2021-05-11
Dagens Nyheter
100 dagar sedan kuppen i Myanmar: ”Maktövertagandet kom som en chock”. FBA:s Kristina Simion kommenterar.
2021-05-06
SVT
Här skjuts juntans helikopter ned – väpnade grupper tar upp kampen i Myanmar. FBA:s Kristina Simion kommenterar.
2021-05-03
Svenska Dagbladet
Etniska arméer strider mot militärjuntan i Myanmar. FBA:s Kristina Simion kommenterar.
2021-04-18
Dagens Nyheter
Myanmar: Den slutna armén som inte ens skonar barn. FBA:s Kristina Simion kommenterar.
2021-03-08
Tidningen Ångermanland
Gabriella Berglund har fått drömjobbet, som biståndshandläggare på FBA:s Sandö-kontor, nära hemstaden Härnösand.
2021-01-29
SR - P1 Morgon
150 svenska soldater är på väg till Mali för att delta i en militärinsats mot terrorgrupper på plats. FBA:s Christian Altpeter kommenterar.
2021-01-15
Altinget
Nättidningen Altinget intervjuar FBA:s generaldirektör Sven-Eric Söder, som ska sluta efter nio år på sin post.
2021-01-14
Utblick
I Utrikespolitiska institutets podcast utblick diskuterar FBA:s Henry Wathen konflikterna i östra Ukraina, de georgiska utbrytarrepublikerna Sydossetien och Abchazien och Nagorno-Karabach.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Ukrainska Valeriia Pysanko är mottagare av stipendiet för FN:s säkerhetsrådsresolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet, till minne av Zaida Catalán. Som första stipendiat i Ukraina kommer hon att tillbringa ett år hos organisationen Ukrainian Women’s Fund i Kiev.
2025-01-31 08:16FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter