
Sedan mars 2023 arbetar Georg Eckborg inom EU:s civila krishanteringsinsats i Georgien (EUMM), utsänd av FBA.
Hur arbetade svenska myndigheter med att genomföra den nationella handlingsplanen för FN:s säkerhetsrådsresolution 1325 under år 2012?
Det är fokus för den här rapporten som redovisar hur FBA, Försvarsmakten, Kriminalvården, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Rikspolisstyrelsen och Sida arbetat.
Redovisningen fokuserar på sju indikatorer som regeringen antog 27 september 2012.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Sedan mars 2023 arbetar Georg Eckborg inom EU:s civila krishanteringsinsats i Georgien (EUMM). Genom att övervaka och analysera det säkerhetspolitiska läget bidrar han till insatsens mål att minska risken för fientligheter och främja långsiktig stabilitet i hela landet och den omgivande regionen. Läs mer om Georgs erfarenheter i rollen som kontorsanalytiker.
2023-09-26 10:13FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAFBA delar ut bidrag till ideella organisationer som arbetar med fred och säkerhet
Läs mer och ansökJohanna är expert på internationella fredsinsatser och civil-militär samverkan
Läs mer om våra experter