
Foto: Susanna Rudehill
Skådeplatsen för det som kallas Afrikas världskrig. Konfliktmineraler och barnsoldater. Demokratiska republiken Kongo förknippas med att vara ett av världens oroligaste länder. Men nu har landet fått en ny president. Felix Tshisekedi tog över makten efter ett omstritt val i slutet av 2018. Finns det hopp för framtiden? Kommer Kongo att kunna stabiliseras?
Medverkande: FBA:s Emelie Tiger och Karin Carlsson och Maria Eriksson Baaz, forskare vid Uppsala universitet.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Vid årsskiftet 2024-2025 avslutades Sveriges strategi för utvecklingssamarbete med Mali. Därmed avslutades även FBA:s uppdrag i landet, där myndigheten arbetat sedan 2016 med dialog och medling och kvinnor, fred och säkerhet. Mali befinner sig nu i ett omvälvande skede – militärkupperna 2020 och 2021, landets utträde ur ECOWAS, FN-insatsen Minusmas avslut och upplösningen av fredsavtalet från 2015 innebär en stor oro inför kommande års utveckling. Samtidigt finns det hopp om bestående positiva avtryck av FBA:s arbete.
2025-03-14 08:43FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter