Ruqia vill stärka kvinnor genom digitala verktyg

Teknik kan vara avgörande för kvinnors egenmakt i Afghanistan, genom tillgång till utbildning, ekonomiskt oberoende och en plattform för att höja sina röster. Det säger Ruqia Qudos efter halva tiden som stipendiat hos Bytes for all, och hon är mer motiverad än någonsin att stödja afghanska kvinnors kamp för sina rättigheter.

Ifjol mottog Ruqia Qudos från Afghanistan 1325-stipendiet för kvinnor, fred och säkerhet, till minne av Zaida Catalán. Efter ett halvår hos människorättsorganisationen och tankesmedjan Bytes for All (B4A) i Pakistan har hon lärt sig mycket om kopplingen mellan teknologi, kvinnors rättigheter och fredsbyggande, samt vikten av samverkan.

– En stor lärdom för mig är nätverkandets kraft - att få kontakt med professionella aktörer från olika bakgrunder har gett mig nya idéer för framtida projekt fokuserade på Afghanistan.

Tiden hos B4A har verkligen varit lärorik för Ruqia. Organisationen har stöttat med mentorskap och har involverat henne i olika projekt fokuserade på forskning, opinionsbildningsinitiativ och policy för Afghanistan.

Stärka kvinnors digitala säkerhet

Ruqia brinner verkligen för digital säkerhet och tekniska lösningar för att stärka kvinnor. Ett av hennes huvudprojekt har varit att bedriva forskning om teknologi-understött könsbaserat våld (TFGBV) i Pakistan, Kirgizistan och Uzbekistan. Utifrån det projektet forskar hon nu om vilka hot som afghanska kvinnor möter på nätet, och hur detta begränsar deras förmåga att uttrycka sig. För att stärka kvinnor genom bättre verktyg har hon också anordnat en kort utbildning om digitalt välmående och säkra online-metoder för en grupp flickor i Afghanistan. Digitalt välmående, krypterade kommunikationsplattformar och AI-drivna verktyg för att identifiera desinformation är alla avgörande verktyg för att skydda kvinnor i konfliktområden.

– Teknik kan vara avgörande för kvinnors egenmakt. Den ger tillgång till utbildning, ekonomiskt oberoende och en plattform för att höja sina röster.

Utbildning handlar inte bara om lärande - det handlar om egenmakt, frihet och en möjlighet att forma sin egen framtid.

– Situationen för afghanska kvinnor när det gäller utbildning är hjärtskärande. Afghanska flickor förvägras sin grundläggande rätt till utbildning, vilket minskar deras möjligheter och ekonomiska oberoende.

I takt med att många unga flickor i Afghanistan tappat hoppet, betonar hon hur viktigt det är att resten av världen visar att de inte är bortglömda.

Att engagera för att förändra

Digitala plattformar är viktiga verktyg för påverkansarbete. Ruqia är själv väldigt aktiv på sociala medier och hon tror verkligen på medvetenhet som första steget mot förändring.

– Ett av mina mest effektfulla inlägg handlade om den sista skoldagen för afghanska flickor som slutade sjätte klass. Jag lyfte fram deras smärta och orättvisan i att deras utbildning förkortades, och jag uppmanade världen att agera. Inlägget fick över 40 000 intryck och många delningar, vilket visar att digital aktivism kan förstärka dessa röster.

När Ruqia lämnar B4A hoppas hon kunna använda sina kunskaper för att utveckla andra initiativ. En idé är att skapa en digital resurs som erbjuder digital säkerhetsutbildning, nätverksmöjligheter och opinionsbildningsverktyg, skräddarsydda för kvinnor i Afghanistan.

– De afghanska kvinnornas motståndskraft motiverar mig verkligen. Trots det förtryck de möter så fortsätter de att kämpa för sina rättigheter. Deras styrka är en ständig påminnelse om varför jag måste fortsätta framåt och arbeta för en bättre framtid, med hjälp av teknik och opinionsbildning.

-----

Utöver sin tid hos på B4A är Ruqia en del av Afghan Women Leaders’ Forum, där hon bidrar till diskussioner om politisk dialog och inkluderande styrelseformer. Hon deltar också i UNITAR Training for Afghan Youth: Advancing Business Innovation and Entrepreneurship, finansierad av Japans regering. Detta program ger henne färdigheter inom entreprenörskap och agribusiness – som båda är viktiga sektorer för Afghanistans hållbara utveckling.

Läs mer om 1325-stipendiet till minne av Zaida Catalán. 

MER FRÅN FÖRSTASIDAN

Ruqia vill stärka kvinnor genom digitala verktyg

Teknik kan vara avgörande för kvinnors egenmakt i Afghanistan, genom tillgång till utbildning, ekonomiskt oberoende och en plattform för att höja sina röster. Det säger Ruqia Qudos efter halva tiden som stipendiat hos Bytes for all, och hon är mer motiverad än någonsin att stödja afghanska kvinnors kamp för sina rättigheter.

2025-02-19 09:13

Läs våra publikationer

Omslagsbild, Beyond vulnerability. En grupp unga syns ovanifrån när de går på rad över en bild av träd. Nedanför är publikationens titel och logotyper för UNDPA, Sipri och FBA.

Beyond Vulnerability: A Guidance Note on Youth, Climate, Peace and Security

In recent years, young people’s crucial role in preventing conflict and maintaining peace has become increasingly recognized as the Youth, Peace and Security (YPS) agenda has gained momentum. At the same time, the Climate, Peace and Security (CPS) field is developing rapidly at the research and policy levels. CPS is also increasingly becoming an entry point for programming; recognizing the interactions between climate change and existing vulnerabilities, which compound risks of insecurity, including violent conflict and the erosion of social cohesion.

Dokument
Attribut
Författare:
UNDP, Sipri, FBA
År:
2024
En världskarta med länderna utmarkerade i olika färger.

Våra samarbetsländer

FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet

Läs mer om de länder där vi arbetar

På internationella uppdrag

FBA-BLOGGEN

Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

FBA i Ukraina

Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

Så här bistår FBA
Klara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.

Klara Grenhagen

Klara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.

Läs mer om våra experter