
Foto: Susanna Ahlfors
- Beslutet påverkar hela vår verksamhet men särskilt våra medarbetare på Sandökontoret. FBA kommer nu påbörja arbetet med att skapa sig en helhetsbild och ta fram processer för att hantera uppdraget från regeringen. Vi kommer göra det med största omsorg om våra kollegor och om myndigheten, säger FBA:s GD Per Olsson Fridh.
Ett omlokaliseringsbeslut innebär en omfattande process med många olika delar. FBA har som arbetsgivare ansvar att hantera den berörda personalen på ett ansvarsfullt och stödjande sätt med anledning av omlokalisering. För närvarande arbetar cirka 25 personer på FBA:s kontor på Sandö. Regeringsbeslutet innebär att lokaliseringsorten för FBA blir Stockholm från den 1 januari 2026.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Moldavien är ett av de länder som angrips hårdast av ryska påtryckningar, sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022. De hybrida hoten påverkar i princip alla delar av samhället, och understödjs med hot om militärt ingripande. FBA har därför arbetat med den moldaviska statsrådsberedningen för att öka landets motståndskraft.
2025-09-01 09:03FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter