
Som 1325-stipendiat kommer Sara EL Khatib tillbringa ett år hos den palestinska civilsamhällesorganisationen MIFTAH.
– Jag är utsänd som långtidsobservatör och är här i två månader totalt, med staden Osogbo i sydvästra Nigeria som bas. Det finns risk för våld i samband med valkampanjen, och även risk för våld riktat mot oss valobservatörer. EU lägger stor vikt vid säkerhetsfrågor och jag och mina kollegor i valobservationsinsatsen har alltid med oss beväpnad polis vart vi än ska. Förutom valvåld är också andra typer av våld ett hot. Kraftigt beväpnade rånarligor kan till exempel slå till längs vägarna, det är en risk för alla trafikanter här.
– Jag och min närmsta kollega har mött en del aggressiva unga män under vår tid här. Men poliserna som följer med oss i arbetet har tvingat tillbaka dem. Sedan berättade en av insatsens säkerhetsansvariga att han nyligen åkte längs en väg där rånare slagit till och flera döda personer låg på vägen. Det är dock inte säkert att det har med valet att göra.
– Genom att finnas på plats vid vallokaler på valdagen, kan vi observatörer förhoppningsvis göra att våldsverkare tvekar att slå till. Det är i sammanhanget inte ovanligt att väljare kommer fram och tackar oss för att vi finns där. Om det ändå skulle uppstå våld, är vår rutin att snabbt dra oss undan och direkt kontakta våra säkerhetsansvariga och polisen som förhoppningsvis kan ingripa. Internationella valobservationsinsatser gör också stor nytta på längre sikt genom att bidra till en demokratisk och fredlig utveckling.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Sara EL Khatib har tilldelats årets 1325-stipendium för kvinnor, fred och säkerhet, till minne av Zaida Catalán. Det ger henne möjlighet att tillbringa ett år hos den palestinska civilsamhällesorganisationen MIFTAH.
2025-05-02 13:23FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter