
Foto: Susanna Rudehill
– Y-Peer är ett internationellt nätverk av ungdomsorganisationer som arbetar med sexuell och reproduktiv hälsa, jämställdhet, fredsbyggande och att öka människors samhällsengagemang i 52 länder runtom i världen. Jag arbetar för Y-Peer i Irak som nationell koordinator för personal och databaser. Jag gillar det, det känns meningsfullt att arbeta för fred och hälsa. Särskilt eftersom jag själv var tvungen att lämna skolan för fem år sedan för att genomgå en njurtransplantation. Nu är jag dock tillbaka i skolbänken och studerar företagsekonomi vid sidan av mitt arbete för Y-Peer i Irak.
– Jag föddes i Bagdad, men sen flyttade min familj till Wasit, en stad sydöst om Bagdad. Jag bor fortfarande där med mina föräldrar och syskon. När det sekteristiska hatet mellan shia- och sunnimuslimer började piskas upp i Irak blev jag trakasserad av mina klasskamrater, eftersom jag är sunnimuslim medan de flesta andra i Wasit är shiamuslimer. Det fick mig att vilja arbeta för fred och försoning.
– Jag ville delta eftersom kunskap är makt och jag kommer att kunna använda makten, eller kunskaperna, som jag får från programmet i mitt arbete. Jag kommer också att försöka föra vidare kunskaperna, till exempel när jag föreläser för andra unga.
– Den största utmaningen är nog arbetslösheten, särskilt bland unga som har avslutat sina studier men inte fått något jobb. Det finns också en bristande tillgång till skolor och sjukvård på landsbygden. Och så finns alla säkerhetshot. Säkerhetssituationen försämrades 2003, då grupper som al-Qaida började utföra mängder av bombdåd och självmordsattacker. Jag har själv blivit utsatt för ett misslyckat kidnappningsförsök, vilket påverkade mitt psykiska välmående avsevärt. Säkerhetsläget är lite bättre nu dock.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Vid årsskiftet 2024-2025 avslutades Sveriges strategi för utvecklingssamarbete med Mali. Därmed avslutades även FBA:s uppdrag i landet, där myndigheten arbetat sedan 2016 med dialog och medling och kvinnor, fred och säkerhet. Mali befinner sig nu i ett omvälvande skede – militärkupperna 2020 och 2021, landets utträde ur ECOWAS, FN-insatsen Minusmas avslut och upplösningen av fredsavtalet från 2015 innebär en stor oro inför kommande års utveckling. Samtidigt finns det hopp om bestående positiva avtryck av FBA:s arbete.
2025-03-14 08:43FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter