
Jessica och kollegan Krzysztof patrullerar skiljelinjen mot Sydossetien, i centrala Georgien. Följ med henne en dag på patrull i filmen.
Det försöker FBA svara på genom ett forskningsprojekt i samarbete med Australian National University. Nu släpps rapporten ”Professionalizing Rule of Law: Issues and Directions” som en del av projektet.
Rapporten bygger på ett hundratal enkätsvar och intervjuer med praktiker inom rättsstatsuppbyggnad, samt en enkät bland deltagare i FBA:s kurs i rättsstatsuppbyggnad. Rapporten beskriver hur rättsstatsuppbyggnad har kommit att bli en del av nästan alla moderna fredsinsatser, och analyserar utmaningar inom fältet. Läs rapporten i sin helhet här.
Den 11 juni lanseras rapporten på ett event i Stockholm. Författarna, Veronica Taylor, Professor of Law och Dean vid College of Asia and the Pacific, Australian National University, och Kristina Simion, doktorand vid Australian National University och handläggare vid FBA:s program för rättsstatsuppbyggnad, presenterar de viktigaste slutsatserna från studien. Presentationen följs av rundabordssamtal om framtiden för rättsstatsuppbyggnad som fält och profession.
Lanseringsseminariet pågår klockan 8.30–10.30 i rum N204 i FBA:s lokaler på Drottning Kristinas väg 37. Om du vill delta, anmäl dig till lisa.ejelov@fba.se senast den 9 juni.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
Att övervaka en vapenvila och se till att konflikten inte återuppstår, det är uppdraget för dem som är utsända till EU:s observatörsinsats i Georgien. Något som både kräver förmågan att möta människor, och att känna sig säker bakom ratten.
2025-09-15 11:17FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter