Magda Ahmed

Från: Sudan
Arbetar som: Gender Officer på United Nations Hybrid Operation in Darfur, Sudan (UNAMID)

Varför sökte du till FBA:s kurs för genusrådgivare?
– Jag hittade kursen på internet. Jag hade hört talas om FBA förut, så jag sökte. Det här är första gången jag är i Sverige, det är väldigt fint!

Vad hoppas du på att lära dig under kursen?
– Jag har jobbat med genusrådgivning i tio år. Det här bygger på mina kunskaper och erfarenheter. Jag hoppas att jag kan göra ett ännu bättre jobb när jag kommer hem igen.

Vad gör du på jobbet egentligen?
– Jag hjälper UNAMID med gender-mainstreaming av verksamheten. Och så vill jag hjälpa hela mitt samhälle, genom att arbeta mot barnäktenskap och kvinnlig könsstympning. Jag jobbar också med ett projekt som ska skapa jobb för kvinnor, så att de kan försörja sig själva och vara oberoende. Men jag möter en del motstånd från lokala ledare. Jag försöker acceptera motståndet bara.

MER FRÅN FÖRSTASIDAN

Svenska valobservatörer i Albanien 2025 – intryck och insikter från fältet

Den 11 maj 2025 hölls parlamentsval i Albanien, ett viktigt steg i landets demokratiska utveckling och väg mot EU-medlemskap. Ett fyrtiotal svenska valobservatörer, utsända via FBA, fanns på plats tillsammans med kollegor från hela Europa med uppdrag att opartiskt observera och rapportera om valets genomförande. Här delar fem svenska observatörer med sig av sina upplevelser – om väljare som återvänder till fängelset för att kunna rösta, om en vallokal ute på ett fält, så undanskymd att bara flaggan avslöjade den, om konst som speglar landets sår, och om valdagen då ett cykellopp fick mer uppmärksamhet än själva valet.

2025-06-13 10:59

Läs våra publikationer

The Gender-Responsive Leader's Handbook

Gender equality is both a goal and a prerequisite for sustainable peace and development. FBA’s Gender-Responsive Leadership (GRL) Initiative is designed to support leaders and managers within organizations such as the EU, UN, ECOWAS, OSCE and the African Union to fulfill their central role in enabling gender equal peace, security and development work.

Dokument
Attribut
Författare:
Leslie Groves-Williams, Gabriela Elroy, Kristin Valasek
År:
2025
En världskarta med länderna utmarkerade i olika färger.

Våra samarbetsländer

FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet

Läs mer om de länder där vi arbetar

På internationella uppdrag

FBA-BLOGGEN

Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

FBA i Ukraina

Till följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.

Så här bistår FBA
Klara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.

Klara Grenhagen

Klara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.

Läs mer om våra experter