
Foto: Shutterstock
2024-04-22
Sveriges Radio, Studio Ett
Mimmi Söderberg Kovacs, senior rådgivare, kommenterar ett toppmöte i Ajuba om kampen mot terrorism i Afrika.
2024-08-20
Svenska Dagbladet
Pontus Ohrstedt, chef för enheten för stöd till fredsprocesser, kommenterar betydelsen av Ukrainas offensiv på ryskt territorium inför eventuella förhandlingar.
2024-08-24
Sveriges Television, Nyheter
Eldridge Adolfo, senior dialog och medlingsrådgivare, ger exempel på scenario för hur kriget i Ukraina kan ta slut.
MER FRÅN FÖRSTASIDAN
För att öka samhällens resiliens mot hybrida hot krävs ökad medvetenhet hos såväl statliga som privata aktörer och civilsamhället. FBA samarbetar med internationella och lokala aktörer i Armenien för att stärka beredskapen och motståndskraften mot hybrida hot inför parlamentsvalet 2026.
2025-05-23 08:16FBA har i uppdrag att bidra till Sveriges bistånd i frågor som rör fred och säkerhet
Läs mer om de länder där vi arbetarTill följd av Rysslands invasion har FBA både ökat och anpassat sitt arbete i Ukraina.
Så här bistår FBAKlara Grenhagen är specialist med fokus på dialog, försoning och fredsprocesser.
Läs mer om våra experter